Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 56

Thread: How Much Do You Spend on Groceries?

  1. #11
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Sydney
    Posts
    1,406

    Default

    Quote Originally Posted by Megan View Post
    Maybe tell your husband to take over the grocery shopping for a couple of weeks and see how he does
    lol that woudl backfire on me, He would go spend 100$ for the week and expect it to last..

    Prehaps i shoud make him do the following

    do the shop - actually see the pricings of things -
    the cooking - so he can see how much food it takes -
    the cleaning - see how much product gets used -
    kids snacks - see how much they actually eat -
    Leos food - see how much he likes to eat -
    keep track of how much he eats - see how much it really is -
    entertain/feed guests that pop in out of no where - see how much it actually throws out snacky foods and extra impact on the meal foods.

    sounds relaxing...
    Last edited by rebec; 03-16-2010 at 01:56 PM.

  2. #12
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Queensland
    Posts
    1,822

    Default

    Quote Originally Posted by rebec View Post
    lol that woudl backfire on me, He would go spend 100$ for the week and expect it to last..

    Prehaps i shoud make him do the following

    do the shop - actually see the pricings of things -
    the cooking - so he can see how much food it takes -
    the cleaning - see how much product gets used -
    kids snacks - see how much they actually eat -
    Leos food - see how much he likes to eat -
    keep track of how much he eats - see how much it really is -


    sounds relaxing...
    I tried that and it backfired on me. We got 5 days worth of food (on a 2 week cycle), the food was actually gone in 3 days because he burnt dinner twice and had to start over and he didn't keep track of what he ate.

    He gave up on the third day and I had to fix it!

  3. #13
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Sydney
    Posts
    1,406

    Default

    Quote Originally Posted by Angela's Gone Batty View Post
    I tried that and it backfired on me. We got 5 days worth of food (on a 2 week cycle), the food was actually gone in 3 days because he burnt dinner twice and had to start over and he didn't keep track of what he ate.

    He gave up on the third day and I had to fix it!
    lol well at least he tried!
    Oh i just realised husband can't cook either.. i think he would just order food in every night then have left overs for brekky.

  4. #14
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Sydney
    Posts
    2,032

    Default

    How much do I spend, too bloody much.

    With two teenagers in the house I would spend no less than $250/wk and then every couple of weeks it will go well over that.

    We like our food and we like quality food and are big meat eaters so I guess you get what you pay for.

  5. #15
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Adelaide
    Posts
    12,581

    Default

    Hi Rebec

    One of my dog walking friends at our morning oval was talking about how her husband cut her credit card off because he thought she was spending too much at the supermarket. So she made him go buy everything and yes he was a miserable failure. They ran out of food too and he had to go spend more money on takeaway.

    I think food prices have tripled in the last few years. It has to do with the drought - wheat prices went through the roof - and oats and pretty much everything else we grow here. Bananas you used to be able to get for under $2/kg and now are more like $5/kg, milk - yes you used to be able to get 2 litres for $2 but not any more - not even the home brand stuff - and I don't like supporting supermarkets who cut farmers profits.

    I find shopping around makes a huge difference. Our local Foodland has meat at about half the price of the Woolies next door, the coles down the road has just started matching it. I don't buy meat at the supermarket for me, but I do get the dog meat there (out of the section for human food). I have been guilty of eating the roast beef I've made for the dog treats though. Too hard to resist.

    Maybe you could show him the supermarket docket so he has a bit more of a clue and ask him what he thinks you all could do without.

    The reason CPI hasn't gone up much is other things like TVs have gotten relatively cheaper than they used to be. But food is MUCH more expensive. The only other choice is to grow your own. I frequently make pasta surprise from stuff growing wild in the garden. Even with the dog out there, parsley, warrigal, chillis, garlic and similar manage to survive. I never planted any basil but I reckon it would have done ok. And you can always fence off a little bit or put stuff in part of the garden they can't reach.
    Last edited by Hyacinth; 03-16-2010 at 05:00 PM. Reason: I know what I mean but it not what I typed.

  6. #16

    Default

    In my home there are 4 adults & a 12 yr old & 1 dog who eats human consumption grade meat....

    I cook dinner 5-6 nights a week & lunches are home made daily for all of us & we bake cakes, breads, desserts on the weekends



    Per week we spend this on food/ groceries...

    Floyd... meat from local butcher, Leonard's chicken shop, Coles for roo meat & vegies at fruit shop etc $15-$20-


    Deli meats & cheeses & specialty items... $40-$50-

    Fresh fruit vegies from local supplier....about $50-$60 per week

    Local meats butcher....$80-$100- ( i don't buy our or Floyd's meat from supermarkets )

    Supermarket.... $200-$250-

    Dinner out at pub or restaurant $100- + $50 on drinks etc.

    Hubby's "VB" fix 3 carton's $130-$140

  7. #17

    Default

    Our shopping bill for the fortnight is close to $400, this is for two adults plus Ralph and the cat. This is for all meals for the fortnight (breakfast, lunch and dinner) including making up 1 ltr of milk a day for husband with sustagen. Ralphs portion of this is about $70 - $75. Ralph has 5 organic chickens per fortnight (roasted), plus lamb koftas and then some natural dog food.

  8. #18
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Near Newcastle, NSW
    Posts
    4,215

    Default

    Quote Originally Posted by Aussie Floyd View Post
    In my home there are 4 adults & a 12 yr old & 1 dog who eats human consumption grade meat....

    I cook dinner 5-6 nights a week & lunches are home made daily for all of us & we bake cakes, breads, desserts on the weekends



    Per week we spend this on food/ groceries...

    Floyd... meat from local butcher, Leonard's chicken shop, Coles for roo meat & vegies at fruit shop etc $15-$20-


    Deli meats & cheeses & specialty items... $40-$50-

    Fresh fruit vegies from local supplier....about $50-$60 per week

    Local meats butcher....$80-$100- ( i don't buy our or Floyd's meat from supermarkets )

    Supermarket.... $200-$250-

    Dinner out at pub or restaurant $100- + $50 on drinks etc.

    Hubby's "VB" fix 3 carton's $130-$140
    worst case scenario...you are spending about $770 a week??? Holy Crap!

  9. #19

    Default

    aww what a lovely siggie you got BOH... i just luv the 1st pic of Ralphy boy, he's face is so innocent like, butter wouldn't melt in he's mouth

  10. #20

    Default

    Quote Originally Posted by Aussie Floyd View Post
    aww what a lovely siggie you got BOH... i just luv the 1st pic of Ralphy boy, he's face is so innocent like, butter wouldn't melt in he's mouth
    He likes to play innocent, but I can tell you he isn't! Who ate all the gummy bears? Ralph did! Who ate all the cat food? Ralph did! And who is that lump in the bed? It is Ralph!
    Gee I will miss him when he is gone! but am enjoying every minute we have together!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •